top of page
pexels-engin-akyurt-15483536.jpg

Приклад України показав, що нейтральний статус не зупиняє Росію від бажання почати війну.

01.03.24, 10:00

Нейтралітет країн дає ілюзорну безпеку. Приклад України показав, що це не працює. Приєднання нових держав до Північноатлантичного альянсу посилює загальноєвропейську безпеку.

Нейтралітет країн дає ілюзорну безпеку. Приклад України показав, що це не працює. Приєднання нових держав до Північноатлантичного альянсу посилює загальноєвропейську безпеку.

Нейтралітет вимагає більше грошей, більше вливання в оборону, тому що колективна оборона дешевша, є розподіл функцій і обов’язків. Хтось приділяє увагу хімічному, біологічному, радіоактивному захисту, як Чехія, хтось — флоту, як Франція та Британія. А Швеція витрачала на оборону, на власні Збройні сили понад 2% валового внутрішнього продукту, тобто більше ніж те, що рекомендовано в НАТО. Нейтральні країни повинні забезпечувати себе усім спектром необхідного захисту, тому що більше немає на кого спиратися.

Багато років переважала думка, що нейтралітет діє. Сама форма проголошення нейтралітету давала ілюзорний захист і безпеку.

Але приклад України показав, що це абсолютно не діє. Україна з 2010 року стала позаблоковою нейтральною державою, і росія в 2014, розпочавши війну з Україною, напала фактично на нейтральну державу. Тому Фінляндія і Швеція побачили, що сам проголошений їхній нейтралітет жодного впливу і захисту не має. На росію це ніяк не діє. Якщо росія захоче почати війну проти цих держав, вона може це все зробити повзучим вторгненням, у гібридний спосіб.

Тим паче балтійські країни та нові країни-члени НАТО побачили, як російські війська діють в Україні, побачили Бучу, Ірпінь, Маріуполь, як росіяни поводяться з мирним населенням, як вбивають мирних громадян із зав’язаними руками, закопують їх, дітей, які залишилися, потім вивозять до росії. Ніхто не хоче для себе жодного дня такої ситуації.

Тому Швеція і Фінляндія ухвалили рішення, стали членами НАТО. Швеція — це велика, економічно розвинена країна з великим військово-промисловим комплексом, з виробництвом власних танків, власних літаків, винищувачів Gripen, з іншими можливостями, з дуже якісними БТРами, зі своїм флотом. Тому для НАТО це великий успіх, це успіх європейців, тому що це посилює загальноєвропейську систему безпеки. Нарешті це посилить безпеку в Балтійському морі. Нейтральні води — це відкриті води для всіх, але якщо Росія вестиме агресивну політику щодо НАТО, то там може настати повне ембарго, повна блокада для російської активності.

Швеція була нейтральною державою 200 років. Це було важко змінити, тому що дуже велика данина традиціям. Водночас повністю нейтральних держав у світі немає.

Швеція і Фінляндія, які були нейтральними, мали військово-політичний союз північних країн, куди входили, окрім Швеції та Фінляндії, ще Данія, Норвегія та Ісландія. Ці країни зобов’язалися підтримувати одна одну в безпековому плані. Тобто теоретично, якби на Швецію напала якась країна, а це може бути тільки російська федерація, то на захист цієї країни долучилися б окремо Збройні сили Норвегії та Данії. А це вже країни НАТО. Таким чином, опосередковано через це об’єднання північних країн, НАТО теж би взяло під свій захист Швецію. І треба також наголосити, що Швеція дуже часто брала участь у військових навчаннях, маневрах НАТО, фактично своїми стандартами і критеріями вони досягли взаємосумісності з НАТО вже давно. І це було просто політичне рішення для документального оформлення членства.

Сергій Джердж, голова Української республіканської партії

bottom of page